Leczenie nadmiernej potliwości

Miejscowa nadmierna potliwość dotyczy stóp, dłoni i pach. Obecnie najskuteczniejszą metodą leczenia tego zaburzenia jest miejscowe podawanie do skóry toksyny botulinowej typu A (popularnie zwanej botoksem).
Jest to preparat białka uzyskany z bakterii Clostridium botulinum.
Substancja ta podana do skóry blokuje działanie zakończeń nerwowych, które sterują pracą gruczołów potowych. Powoduje to zahamowanie ich funkcji.
Zabieg polega na wstrzyknięciu do skóry, przy użyciu bardzo cienkiej igły, toksyny botulinowej typu A w 10-50 punktów oddalonych od siebie o ok. 1 cm. Cały obszar wykazujący nadmierną potliwość zostaje pokryty siatką nakłuć.
Efekty zabiegu pojawiają się zwykle po kilku dniach i utrzymują się od kilku m-cy do roku, średnio 6 m-cy. Po tym czasie dochodzi do powstania nowych zakończeń nerwowych, które przejmują funkcję tych zablokowanych toksyną. Oznacza to, że leczenie należy powtarzać.
Mimo to, dla pacjentów, dla których miejscowa nadmierna potliwość stanowi poważny problem w pracy zawodowej jak i w życiu codziennym, ta metoda leczenia jest najskuteczniejsza i znacznie poprawia komfort życia.