Kwas hialuronowy jest głównym składnikiem macierzy zewnątrzkomórkowej, czyli substancji wypełniającej przestrzenie między komórkami skóry. Ze względu na swoje właściwości higroskopijne, czyli zdolność do wiązania wody, jest on niezbędny do utrzymania prawidłowego uwodnienia i przylegania tkanek. Reguluje też przebieg procesów zapalnych, jest niezbędny w procesach gojenia się ran i działa jako ochrona przed wolnymi rodnikami.
Niedobór kwasu hialuronowego powoduje nieprawidłowe uwodnienie skóry, a więc sprzyja powstawaniu zmarszczek, pogłębianiu fałdów skórnych i niekorzystnie wpływa na zmiany objętości twarzy.
Wskazania do iniekcji wypełniaczy na bazie kwasu hialuronowego:
Preparaty zawierające kwas hialuronowy nie tylko mechanicznie wypełniają tkanki w danym obszarze. Stymulują one także syntezę nowego kolagenu w skórze i hamują jego rozpad. Poprawiają więc sprężystość skóry i wygląd jej powierzchni nawet po upływie czasu ich działania jako wypełniaczy.
Preparaty kwasu hialuronowego można wprowadzać do skóry albo za pomocą igieł albo przy użyciu tępych kaniul.
Przeciwwskazania do stosowania wypełniaczy na bazie kwasu hialuronowego:
Objawy uboczne po zastosowaniu wypełniaczy związane z ukłuciem są przemijające i nie wymagają leczenia. Zaliczamy do nich:
Objawy uboczne związane z podaniem kwasu hialuronowego to tworzenie ziarniniaków i zatory naczyń.
© 2020 MEDYK